Trening cardio-7 najlepszych i najgorszych maszyn

Trening na redukcję– niestety w większości przypadków oznacza włączenie ćwiczeń kardio. Okazuję się one jedną z najbardziej efektywnych metod przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej.

Warto pamiętać, że nie każdy trening cardio jest sobie równy, korzystając z różnorodności oferowanych na większości siłowni maszyn, możemy w tym samym czasie spalić więcej lub znacznie mniej kalorii. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie ranking treningu cardio, biorąc pod uwagę:

  1. ilość spalonych kalorii w jak najkrótszym czasie
  2. poprawę wydolności tlenowej
  3. funkcjonalność
  4. dostępność

Oto nasze typy w kolejności od najlepszych do najgorszych w swojej efektywności.

1 BIEŻNIA

Skuteczność +++   Dostępność +++   Funkcjonalność +++

trening cardio

foto: www.coffeymedical.com

Zdecydowanie zwycięzcą rankingu jest tradycyjna bieżnia, pod uwagę należy wziąć nie tylko jej efektywność w spalaniu kalorii, ale również funkcjonalność w zmianie prędkości czy kąta jej nachylenia, umożliwiającej z łatwością wykonywanie interwałów. Dodatkowym plusem jest łatwość w obsłudze, w większości przypadków wystarczy wcisnąć guzik, następnie przesuwać strzałki. Aby jak najlepiej wykorzystać swój czas na bieżni, zwiększ jej nachylenie i nie trzymaj się uchwytów!

2 SCHODY

trening cardio

foto: keeprunning.pl

Skuteczność +++ Funkcjonalność +++ Dostępność +

No tak, co może być bardziej funkcjonalne niż chodzenie po niekończących się schodach? Podczas tego ćwiczenia cardio potęgujemy pracę mięśni czworogłowych, dwugłowych oraz pośladków. Uwaga! Większość osób, oszukuje samych siebie, trzymając się poręczy,w ten sposób znacznie spada efektywność tego treningu! Problemem okazuje się być jedynie dostępność tej maszyny, gdyż najczęściej spotykana jest ona w dużych sieciówkach, co oznacza, że uczęszczający na mniejsze siłownie, mogą jedynie pomarzyć o takim sprzęcie.

3 WIOŚLARZ

Skuteczność ++   Funkcjonalność ++   Dostępność ++

trening cardio

foto: onlinerowing.com

Nie każda siłownia ma ergometr wioślarski, jednak prawidłowo wykonywane wiosłowanie jest jednym z bardziej skutecznych sposobów na szybkie palenie kalorii. Uzyskując duży zakres ruchu, angażujesz więcej partii mięśniowych, co wpływa na palenie większej ilości kalorii. Wystarczy zaledwie 10 minut aby odczuć pieczenie mięśni. Największą wadą tego ćwiczenia jest to, że zła technika może ograniczyć Twoją skuteczność

4 ROWER DO SPINNINGU

Skuteczność ++   Funkcjonalność ++   Dostępność ++

trening cardio

foto: shapeyourenergy.com

Musisz narzucić odpowiednie tempo aby trening cardio na tym urządzeniu okazał się skuteczny. Godne polecenia mogą być grupy zajęć spinningowych, podczas których z pewnością nie powinieneś się nudzić. Aby sesja cardio była efektywna zaleca się minimum 40 minut.

5 DRABINA JAKUBA

Skuteczność ++   Funkcjonalność +   Dostępność –

trening cardio

foto: motionfitness.com

Najtrudniejszym zadaniem jest poczuć się w miarę komfortowo podczas tego ćwiczenia, na moje oko zdaje się być mocno przekombinowane, ale może stanowić odskocznie i urozmaicenie od tradycyjnych ćwiczeń cardio. Największym minusem jest dostępność tego urządzenia.

6 ORBITREK

Skuteczność ++   Funkcjonalność +   Dostępność ++

trening cardio

foto: lord4sport.pl

Jeśli nie masz zamiaru poświęcić na cardio 30 minut lub więcej, nie wchodź na ten sprzęt. Wbrew pozorom, spalasz na orbitreku mniej kalorii niż w powyższych propozycjach. Poza tym maszyna wymusza dość nienaturalną pozycję oraz ruchy. Dużym plusem okazuję się jego dostępność, czy też fakt że za niewielką kwotę pieniędzy może stać się pomocnikiem do walki o sylwetkę w Twoim domu. Orbitrek jest niezłym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemami ze stawami czy kręgosłupem .

7 LEŻĄCY ROWER

trening kardio

foto: lionsdenu.com

Na tym przyrządzie w spoczynku pozostaje cała górna część Twojego ciała, a nawet tułów. Można powiedzieć, że w zasadzie zmuszasz swoje ciało aby za bardzo się nie zmęczyło. Jeśli natomiast szukasz na siłowni krzesła do siedzenia, aby poczytać książkę, lub nadrobić zaległości w prasie- sprawdzi się idealnie !

WAŻNE !!

  • Badania przeprowadzone w Journal of American Medical Association, dowiodły że chodzenie, lub bieganie po bieżni ma najwyższy wskaźnik, wydatków tlenowych oraz energii w porównaniu do pozostałych maszyn kardio (Zeni, AI, Hoffman, MD, & Clifford, PS (1996).
  • Wydatek energetyczny na bieżni jest wyższy o około 40 % od jazdy na rowerze.

 

Dodaj komentarz