Dlaczego nie chudniesz?

Robisz brzuszki a oponka nie znika? Sprawdź dlaczego!

Robisz brzuszki, a tłuszczyk z brzucha nie chce zniknąć? Dowiedz się jakie są mechanizmy spalania tkanki tłuszczowej, aby uniknąć najczęstszych błędów przy odchudzaniu.

Mit nr 1.  Miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej

Od dłuższego czasu zastanawiam się skąd bierze się tak duża ilość mitów, dotyczących odchudzania, które logicznie rzecz biorąc nie mają racji bytu, a jednak w nie wierzymy. Kolejną wyssaną z palca teorią zaraz po niejedzeniu po godzinie 18, jest efekt miejscowego spalania tkanki tłuszczowej.
Na przeróżnych forach, napotykam na pytania dotyczące najlepszych ćwiczeń na spalenie tkanki tłuszczowej z brzucha czy ud. Nie czarujmy się takie ćwiczenia nie istnieją.

trening

Czy można miejscowo spalać tkankę tłuszczową?

Najbardziej niedorzeczne wydają się wyzwania na portalach społecznościowych, gdzie podejmujemy się robienia setek brzuszków przez określoną ilość czasu. Oczywiście takie wyzwania wydają nam się łatwe i przyjemne, przecież wystarczy nam 10 minut dziennie, w zasadzie nie musimy wychodzić z domu. Dodatkowo udostępniamy je na swojej tablicy i wydaje nam się to niesamowicie budujące gdyż, wszyscy widzą, że już niedługo będziemy mieć kaloryfer albo nieziemskie pośladki.
Angażujemy się, staramy o regularność i czekamy na sześciopak identyczny do tego ze zdjęcia promującego wyzwanie, mija miesiąc i zastanawiamy się gdzie popełniliśmy błąd? Czujemy się oszukani, później stwierdzamy że to z pewnością z nami jest „coś nie tak”, w konsekwencji stajemy się coraz bardziej negatywnie nastawieni do diet i ćwiczeń, bo przecież tyle ich już wypróbowaliśmy i tyle wyzwań na fejsbuku zlajkowaliśmy, co nie przeniosło się na widoczne w lustrze efekty.

Badania

W 2012 roku zostały przeprowadzone badania eksperymentalne badające spalanie tkanki tłuszczowej. Powstały dwie grupy badawcze, jednej z nich narzucono codzienny trening brzucha na wzór szóstki Weidera, natomiast druga grupa nie ćwiczyła wcale.
Efekt tych badań nie był zaskakujący, po miesiącu nie zauważono w pomiarach tkanki tłuszczowej w obu grupach żadnych znacznych różnic. Badania w kolejnych latach były powielane, sprawdzano efekty ćwiczeń na różnych partiach mięśniowych, ale niestety zawsze przynosiły te same rezultaty.
Więc, wystarczy zapoznać się z ogólnodostępnymi badaniami aby wiedzieć że ćwiczenia jednej partii ciała nie zaowocują spalaniem tkanki tłuszczowej właśnie w tym miejscu.
Spalanie tkanki tłuszczowej następuje całościowo, aby było jak najbardziej efektowne i następowało stosunkowo szybko, należy ćwiczyć CAŁE ciało.
Ponadto, warto tez wiedzieć że to nie my decydujemy, z której partii ciała tkanka tłuszczowa będzie spalana. Logicznie rzecz ujmując ćwicząc całe ciało, dbając o dietę, czy też regularnie wykonując cardio najwcześniej spalimy tłuszczyk w tych miejscach gdzie jest go najmniej, a najpóźniej efekty będą widoczne w tych miejscach na których potencjalnie najbardziej nam zależy. Niestety taka jest brutalna prawda i nie jesteśmy w stanie oszukać w tej kwestii własnego organizmu.

Dodaj komentarz