woda zatrzymanie

Dlaczego po świętach czujesz się cięższy? 4 sposoby na pozbycie się dodatkowych kilogramów.

Po świętach czujesz się zmęczony a w dodatku kilka kilogramów cięższy? Stajesz na wadzę i zdajesz sobie sprawę, że przytyłeś? Sprawdź skąd bierze się poświąteczne uczucie ciężkości i jak sobie z nim poradzić?

Czy można przytyć kilka kilo w jeden albo dwa dni? To bardzo mało prawdopodobne! Najczęściej przyczyną naszych poświątecznych dolegliwości jest zatrzymanie wody w organiźmie.

1 Dodatkowe kilogramy a zatrzymanie wody

  1. Nadmiar wody w organiźmie to najczęściej wynik spożywania soli w nadmiernych ilościach, której w świątecznych potrawach nie brakuje. Zbyt dużo sodu w organiźmie ( który dostarczyliśmy z wędlinami, przyprawami, serami, słonymi przekąskami) przyczynia się w większości przypadków do zatrzymania wody. Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g !
  2. Przełączenie się na siedzący tryb, przerwa od codziennego planu dnia i obowiązków ogólnie rzecz ujmując niska aktywność powoduje, że krew w naczyniach krąży wolniej, słabe krążenie natomiast sprzyja zastojowi płynów, a to w efekcie, przyczynia się do powstawania obrzęków i zatrzymania wody.
  3. Alkohol, po który również chętnie sięgamy podczas świąt, odwadnia organizm, co powoduje skłonności do magazynowania wody.

2 Jak radzić sobie z obrzękami?

  1. Pij więcej wody, daj organizmowi sygnał, że nie musi zbierać wody na zapas.
  2. Herbatki ziołowe, między innymi krwawnik, pokrzywa, czy skrzyp pomagają w walce z obrzękami.
  3. Postaraj się o większą aktywność
  4. Unikaj nadmiaru soli

 

Dodaj komentarz