ćwiczenia na barki

Sprawdź, najlepsze ćwiczenia na barki! Badania i analiza.

1 Dlaczego warto ćwiczyć barki?

Mięśnie naramienne są jedną z najważniejszych partii mięśniowych, których używamy w codziennym życiu. Czy jest to ruch ciągnący, pchający czy unoszenie przedmiotów ponad głową, barki pracują w każdym z tych przypadków. Okazują się również mieć niesamowicie ważne znaczenie w ocenie proporcji całego ciała. Szerokie ramiona sprawiają, że osoba wygląda na silną i pewną siebie, w przypadku kobiet natomiast barki mogą spowodować że, talia będzie wyglądać na węższą niż jest w rzeczywistości.

Częstym błędem podczas wykonywania ćwiczeń na barki jest skupianie się jedynie na ich przedniej części, a zaniedbywanie środkowej i tylnej, co w efekcie prowadzi do dysproporcji, a czasem nawet do urazów barku. Badania pokazują że problem ten może dotyczyć prawie 70 % osób ćwiczących.[1]

2 Badania

Aby ustalić które ćwiczenia są najbardziej korzystne, badacze sporządzili listę 10 najczęściej wykonywanych ćwiczeń. Grupa badawcza składała się z mężczyzn z doświadczeniem w sporcie, każdy badany wykonywał ćwiczenia pod okiem trenera. W celu dokonania dokładnych pomiarów wykorzystano elektrody które umieszczane były na poszczególnych mięśniach naramiennych badanych, aby ustalić z jaką częstotliwością są aktywowane poszczególne mięśnie naramienne w danym ćwiczeniu.

3 Wyniki badań

Sesja badań jednoznacznie wykazała że, wyciskanie hantli w pionie jest najlepszym ćwiczeniem na barki, wywołującym aktywację mięśni znacznie wyższą niż pozostałe ćwiczenia.

wyciskanie hantli w pionie, aktywacja mięśni

opracowanie na podstawie acefitness.org

4 Jak poprawnie wykonać wyciskanie hantli w pionie?

5 Wskazówki

  • Na drugim miejscu efektywnych ćwiczeń na barki znalazło się unoszenie hantli w przód, następnie unoszenie ramiona bokiem przed siebie z linką.
  • Aby trening przynosił najlepsze efekty, musimy być świadomi jaki obszar mięśnia uaktywniamy, aby maksymalnie się na nim skupić
  • Najlepiej rozpocząć trening od ćwiczeń na tył barków, dlatego że tylne aktony są  najsłabszymi z mięśni naramiennych. Następnie można przejść do wykonywania ćwiczeń na najsilniejsze czyli przednie aktony.
  • Warto w treningu mięśni naramiennych dodać ćwiczenia z liną.

6 Aktywność mięśni naramiennych w poszczególnych ćwiczeniach

aktywność mięśni naramiennych w poszczególnych ćwiczeniach

[1] http://www.acefitness.org/acefit/expert-insight-article/47/5001/dynamite-delts-ace-research-identifies-top/

[2] źródło badań : Research University of Winsconsin- LaCrosse: acefitness.org/acefit/expert-insight-article

Dodaj komentarz